KSIĄŻKA NASZYCH MARZEŃ

W bieżącym roku szkolnym szkoła podstawowa uczestniczy w rządowym programie
,,Książki naszych marzeń”. Celem programu jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie kompetencji i zainteresowań czytelniczych od najmłodszych lat. Za przyznaną dotację w kwocie nieco ponad 2 tysiące zł. zakupimy do biblioteki szkolnej  książki, które wybrali uczniowie, takie, które najbardziej  chcieliby przeczytać.

W ciągu roku szkolnego będziemy organizować różne wydarzenia służące promocji czytelnictwa   m.in. konkursy, wystawy, zajęcia biblioteczne. Z doświadczenia wiemy, że konkursy cieszą się ogromnym zainteresowaniem dzieci.

Chcemy, by czytanie nie było  dla naszych dzieci przykrym obowiązkiem,  lecz odkrywaniem i atrakcyjnym sposobem zdobywania wiedzy, pogłębiania swoich zainteresowań, a także przyjemnym sposobem spędzania wolnego czasu.

O podejmowanych działaniach będziemy informować m.in. na szkolnej stronie internetowej.

Nasza szkoła jest jedną z wielu, która uczestniczy w rządowym programie „Książki naszych marzeń”   realizowanym  przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Otrzymaliśmy wsparcie finansowe za które zakupiono książki, które wzbogacą księgozbiór biblioteki szkolnej. Przy wyborze literatury były uwzględnione propozycje uczniów.  Wybraliśmy literaturę dziecięcą i młodzieżową oraz lektury, których brakowało w naszym księgozbiorze.

Aby przybliżyć nową ofertę biblioteki, w dniach 26 -27 listopada zorganizowano na szkolnym korytarzu wystawę nowości. Naczelnym hasłem wystawy były słowa Marii Dąbrowskiej – ,, Książki i możliwość czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji” Cieszyła się ona wielkim zainteresowaniem wśród uczniów, a także nauczycieli.  Piękne wydania ulubionych utworów  wzbudziły szczere słowa zachwytu i zadowolenia. Mamy nadzieję, że to przyczyni się do zwiększenia czytelnictwa.

Parada postaci literackich

Kolejnym etapem realizacji programu ,,Książki naszych marzeń” była parada postaci literackich. Każda klasa wybrała swój ulubiony utwór i wcieliła się w jego bohaterów. Spotkanie z bohaterami utworów odbyło się w czasie  obchodów pierwszego dnia wiosny. Na kilka godzin szkoła przeobraziła się w literacką krainę pełną przeróżnych postaci z bajek i baśni. Tego dnia w szkole licznie pojawiły się  królewny, księżniczki, królewicze, czarownice, Kopciuszek z macochą i siostrami, Pinokio, Smerfy, cała gromadka dzieci prosto z  Bullerbyn oraz pingwinki z „Zaczarowanej zagrody”.

Każda klasa zaprezentowała oryginalne przebrania. Dodatkowo uczniowie przygotowali  piosenki lub pytania dotyczące wybranego przez siebie utworu za co otrzymali gromkie brawa od innych  uczniów oraz dyplomy podziękowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *