LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

We wrześniu 2022 roku uczniowie klasy II uczestniczyli w zajęciach edukacji wczesnoszkolnej, na których korzystali z pomocy dydaktycznych zakupionych dzięki udziałowi szkoły w programie #LaboratoriaPrzyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wykorzystując zakupione figury geometryczne uczniowie tworzyli prace o tematyce jesiennej: „Geometryczne kształty jesieni”.

Uczestnicy pracując w zespołach wykonywali je z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem, dyskutowali, dobierali odpowiednie kolory i kształty, wymieniali się miedzy sobą klockami, współpracowali ze sobą. Zajęcia były bardzo kreatywne i ciekawe.

KULTURALNA SZKOŁA NA MAZOWSZU

W ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” uczniowie z klas I-III odwiedzili dwa radomskie muzea. W Muzeum Wsi Radomskiej zwiedzili skansen z zabytkową architekturą, wysłuchali wielu ciekawych informacji dotyczących tradycji związanych z regionem Mazowsza. Ponadto wykorzystując stępor sami próbowali pozyskać mąkę z ziaren zboża. Na koniec upiekli pyszne bułeczki.

Równie ciekawa była wizyta w Muzeum Jacka Malczewskiego. Nasi uczniowie dowiedzieli się gdzie na Mazowszu odnaleziono ślady dinozaurów, jak dinozaury żyły oraz co sprawiło, że wyginęły. W trakcie warsztatów tworzyli odcisk smoka wawelskiego oraz piekli pierniki.

KONCERT ZESPOŁU „PIRAMIDY”

Dzieje się w naszej szkole, oj dzieje! Jeszcze rok szkolny nie rozpoczął się na dobre, a u nas wydarzenie goni wydarzenie. Wszyscy wiemy, że ten rok należy do pisarzy epoki romantyzmu, więc z tego powodu odbył się koncert zespołu ,,Piramidy”. W ubiegłym roku mieliśmy okazję posłuchać piosenek w wykonaniu solisty i lidera zespołu – Piotra Kajetana Matczuka, który tym razem przyjechał do nas z całym zespołem. Muzycy zagrali piosenki na podstawie wierszy Mickiewicza, do których muzykę napisał P. K .Matczuk, takich jak: ,,Mówię z sobą”, ,,Bo nie jest światło”, ,, Czaty”, ,, Stepy Akermańskie”, ,,Moja piosnka II”. Zasłuchani w dźwięki muzyki nie zauważyliśmy, jak czas szybko mija, ale zdążyliśmy trochę pośpiewać i wysłuchać ciekawych opowieści i literaturze polskiej. Było to coś nowego dla uczniów, bo to pierwszy prawdziwy koncert na żywo i choć piosenki tego typu nie są często przez ludzi słuchane, to okazało się, że czas nadrobić zaległości i poznać coś nowego, co nie tylko bawi, ale też i uczy, budzi refleksję, i zmusza do pomyślenia nad życiem. Koniec końcem koncert został nagrodzony owacjami na stojąco, a potem był czas na wspólne zdjęcia i autografy.

Beata Tomczyk

NARODOWE CZYTANIE 2022

W raz z początkiem nowego roku szkolnego 2022-2023 uczniowie naszej szkoły rozpoczęli działania związane z promocją czytelnictwa.

„Narodowe Czytanie” to doskonała okazja, by uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się z literaturą polską.

W tym roku 3 września odbyła się 11 edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, podczas której Polacy czytali „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie klas V-VIII wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu, które w naszej szkole miało miejsce 5 września.

Wszyscy uczestnicy poznali biografię Adama Mickiewicza oraz założenia epoki, w której tworzył wieszcz narodowy. Wysłuchali tekstu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji oraz mieli możliwość czytania wybranych ballad polskiego romantyka.

Oprócz tradycyjnego czytania, z książką w ręku zostały wykorzystane nowoczesne technologie, by lepiej przybliżyć postać Adama Mickiewicza i jego dzieł.

Celem akcji było, aby uczniowie jak najgłębiej mogli przeżyć treść czytanych utworów.

 

Agnieszka Kośka,

Anna Noga,

Beata Tomczyk