LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

We wrześniu 2022 roku uczniowie klasy II uczestniczyli w zajęciach edukacji wczesnoszkolnej, na których korzystali z pomocy dydaktycznych zakupionych dzięki udziałowi szkoły w programie #LaboratoriaPrzyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wykorzystując zakupione figury geometryczne uczniowie tworzyli prace o tematyce jesiennej: „Geometryczne kształty jesieni”.

Uczestnicy pracując w zespołach wykonywali je z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem, dyskutowali, dobierali odpowiednie kolory i kształty, wymieniali się miedzy sobą klockami, współpracowali ze sobą. Zajęcia były bardzo kreatywne i ciekawe.

KULTURALNA SZKOŁA NA MAZOWSZU

W ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” uczniowie z klas I-III odwiedzili dwa radomskie muzea. W Muzeum Wsi Radomskiej zwiedzili skansen z zabytkową architekturą, wysłuchali wielu ciekawych informacji dotyczących tradycji związanych z regionem Mazowsza. Ponadto wykorzystując stępor sami próbowali pozyskać mąkę z ziaren zboża. Na koniec upiekli pyszne bułeczki.

Równie ciekawa była wizyta w Muzeum Jacka Malczewskiego. Nasi uczniowie dowiedzieli się gdzie na Mazowszu odnaleziono ślady dinozaurów, jak dinozaury żyły oraz co sprawiło, że wyginęły. W trakcie warsztatów tworzyli odcisk smoka wawelskiego oraz piekli pierniki.

KONCERT ZESPOŁU „PIRAMIDY”

Dzieje się w naszej szkole, oj dzieje! Jeszcze rok szkolny nie rozpoczął się na dobre, a u nas wydarzenie goni wydarzenie. Wszyscy wiemy, że ten rok należy do pisarzy epoki romantyzmu, więc z tego powodu odbył się koncert zespołu ,,Piramidy”. W ubiegłym roku mieliśmy okazję posłuchać piosenek w wykonaniu solisty i lidera zespołu – Piotra Kajetana Matczuka, który tym razem przyjechał do nas z całym zespołem. Muzycy zagrali piosenki na podstawie wierszy Mickiewicza, do których muzykę napisał P. K .Matczuk, takich jak: ,,Mówię z sobą”, ,,Bo nie jest światło”, ,, Czaty”, ,, Stepy Akermańskie”, ,,Moja piosnka II”. Zasłuchani w dźwięki muzyki nie zauważyliśmy, jak czas szybko mija, ale zdążyliśmy trochę pośpiewać i wysłuchać ciekawych opowieści i literaturze polskiej. Było to coś nowego dla uczniów, bo to pierwszy prawdziwy koncert na żywo i choć piosenki tego typu nie są często przez ludzi słuchane, to okazało się, że czas nadrobić zaległości i poznać coś nowego, co nie tylko bawi, ale też i uczy, budzi refleksję, i zmusza do pomyślenia nad życiem. Koniec końcem koncert został nagrodzony owacjami na stojąco, a potem był czas na wspólne zdjęcia i autografy.

Beata Tomczyk

NARODOWE CZYTANIE 2022

W raz z początkiem nowego roku szkolnego 2022-2023 uczniowie naszej szkoły rozpoczęli działania związane z promocją czytelnictwa.

„Narodowe Czytanie” to doskonała okazja, by uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się z literaturą polską.

W tym roku 3 września odbyła się 11 edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, podczas której Polacy czytali „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie klas V-VIII wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu, które w naszej szkole miało miejsce 5 września.

Wszyscy uczestnicy poznali biografię Adama Mickiewicza oraz założenia epoki, w której tworzył wieszcz narodowy. Wysłuchali tekstu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji oraz mieli możliwość czytania wybranych ballad polskiego romantyka.

Oprócz tradycyjnego czytania, z książką w ręku zostały wykorzystane nowoczesne technologie, by lepiej przybliżyć postać Adama Mickiewicza i jego dzieł.

Celem akcji było, aby uczniowie jak najgłębiej mogli przeżyć treść czytanych utworów.

 

Agnieszka Kośka,

Anna Noga,

Beata Tomczyk

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status