ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

Ślubowanie klas pierwszych, to od lat niezwykłe wydarzenie w szkolnym kalendarzu imprez Szkoły Podstawowej im. Lotników Polskich w Klwowie. W tym roku miało ono miejsce w dzień szczególny – w 103 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczniowie ślubowali na sztandar szkoły i otrzymali swoje pierwsze legitymacje szkolne. Następnie Pani dyrektor złożyła im gorące gratulacje i życzyła wielu sukcesów w dalszym zdobywaniu wiedzy. Po uroczystości dzieci otrzymały pamiątkowe książki oraz zakupione przez rodziców upominki – piłki, które będą im służyły podczas zabaw sportowych. Prezenty sprawiły wszystkim ogromną radość.

Hanna Rokicka

WYCIECZKA ŚLADAMI WROCŁAWSKICH KRASNALI

W dniach 8-9 listopada 2021 roku uczniowie klas VIIA i VIIB wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do stolicy Dolnego Śląska. Zwiedzanie jednego z najładniejszych miast w Polsce – Wrocławia rozpoczęliśmy od spaceru po wrocławskim Rynku. Spacerując po urokliwych ulicach Wrocławia poszukiwaliśmy zamieszkujących we wszystkich częściach miasta krasnoludków. Jak mówi anegdota obecnie we Wrocławiu jest ponad 300 figurek krasnali, a pierwszym, który pojawił się na wrocławskiej ziemi był nie kto inny, jak senior skrzaciego rodu, Papa Krasnal, który do dziś sprawuje rządy w krasnalowym świecie.

Mieliśmy również okazje zobaczyć wrocławski Rynek, gdzie uczniowie poznali legendę o kamieniczkach „Jaś i Małgosia”, obejrzeli Plac Solny oraz zwiedzili Uniwersytet Wrocławski, Muzeum Narodowe, Panoramę Racławicką i  Ostrów Tumski najstarszą, zabytkową część Wrocławia, która powstała na ówczesnej wyspie na obszarze przepraw na Odrze w okolicy ujścia rzeki Oławy.

Drugiego dnia wycieczki odwiedziliśmy największy w Polsce Miejski Ogród Zoologiczny, w którym na 33 h mieszka 5 tyś. zwierząt, przedstawicieli 900 gatunków ze wszystkich kontynentów i środowisk. Największe wrażenie wywarło na nas Afrykarium, w którym mieści się przepiękne Oceanarium z 18 metrowym tunelem z Rafą Morza Czerwonego,
w którym spotkać można rekiny, płaszczki oraz tysiące ryb i sztuczne koralowce.

Wrocław to piękne i malownicze miasto, które mimo jesiennej aury na długo zostanie w pamięci uczniom naszej szkoły.

Izabela Stańczykowska, Anna Noga, Agnieszka Kośka

APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ

APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ  to program profilaktyki uniwersalnej i promocji zdrowia realizowane w naszej placówce.

Gdy coś nam dolega sięgamy do apteczki pierwszej pomocy medycznej. A jak możemy pomóc sobie lub komuś, kto czuje się zraniony, czy przeżywa trudne momenty?

Podczas spotkań wspólnie z uczniami zastanawiamy się, co jest ważne dla zdrowia emocjonalnego i dobrego funkcjonowania, dzieci tworzą i wyposażają swoje Apteczki. Uczymy dzieci optymizmu i radzenia sobie z przeciwnościami.

Program jest adresowany do dzieci w wieku 8-12 lat. Nauczyciele – realizatorzy prowadzą zajęcia omawiając następujące zagadnienia:

  1. Apteczka skarbówjak leczyć rany duszy?
  2. Optymizmmyśl pozytywnie, wtedy jest łatwiej!
  3. Przyjaźńokazuj miłość i przyjaźń!
  4. Kreatywnośćucz się całe życie, odkrywaj i wzmacniaj swoje talenty!
  5. Wytrwałość nie poddawaj się, sukces w życiu to bieg na długi dystans!
  6. Zdrowie fizycznedbaj o zdrowie i ćwicz codziennie – to poprawia samopoczucie!
  7. Szczerośćnie komplikuj niepotrzebnie swojego życia!
  8. Życzliwośćpróbuj zrozumieć i wspierać innych!
  9. Wdzięcznośćokazuj wdzięczność za wszystko, co cię spotyka!
  10. Marzeniawyznaczaj sobie cele i podążaj za marzeniami!

Celem programu APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ jest rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami. Korzystając z założeń psychologii pozytywnej, sformułowanych przez amerykańskiego psychologa Martina E. P. Seligmana, przyjęto, że optymizmu można się nauczyć, a postawa optymizmu może prowadzić do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.

Realizacja programu powinna przyczynić się do rozwijania w dzieciach umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnościami poprzez budowanie pozytywnych przekonań, wiary w siebie i zrozumienia dla innych.

Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej jest potrzebna, by pomóc nie tylko leczyć rany duszy, ale również by odzyskać dobry humor, nadzieję i nabywać odporność psychiczną. Chcemy uczyć dzieci optymizmu, wiary we własne siły i umiejętności radzenia sobie z trudnościami.

Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie www.pozytywnaedukacja.pl

 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

,,Nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności. Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle o nią walczyć!”  Jan Paweł II

Te słowa na uroczystym apelu w dniu 10.11.2021 r. przypomnieli społeczności szkolnej uczniowie klasy VIIIa upamiętniając rocznicę odzyskania w 1918 r. niepodległości przez naszą Ojczyznę po 123 latach niewoli. Dzięki patriotycznym wierszom recytowanym przez uczniów ww. klasy i pieśniom w wykonaniu szkolnego chóru przenieśliśmy się w czasy, w których Polska walczyła o upragnioną wolność.

Po części artystycznej odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klasy I. Na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy otrzymali szkolne legitymacje, pamiątkowe książki, odblaski i piłki. Od teraz pierwszoklasiści są już pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły.

Po zakończeniu uroczystego apelu uczniowie klasy V z p. dyrektor E. Sobczak i przedstawiciele MDP z opiekunem p. A. Dobrodziej w imieniu całej szkolnej społeczności złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem „PAMIĘCI LOTNIKÓW POLSKICH POLEGŁYCH W OBRONIE OJCZYZNY” i na grobie żołnierzy na cmentarzu parafialnym w Klwowie.

Podniosła atmosfera tego dnia została podkreślona galowym ubiorem uczniów, którego elementem była biało – czerwona kokarda narodowa.

M. Kopczyńska, B. Zagaj- Szymczak, K. Wójcik

Przypominamy, że 12 listopada 2021 r. to w naszej szkole dzień wolny od zajęć dydaktyczno – wychowawczych. W tym dniu, jak zawsze, organizowane są zajęcia opiekuńcze w godzinach od 8.00 do 13.00.
Dni wolne od zajęć dydaktyczno – wychowawczych – zgodnie z obowiązującym prawem – zostały ustalone na początku roku szkolnego w porozumieniu z Radą Pedagogiczną, Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim.

Dyrekcja