IV Festyn Rodzinny

Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców na IV Festyn Rodzinny, który odbędzie się 30 maja 2019 roku od godziny 8.30 na terenie naszej szkoły.

Wycieczka klas IV w Góry Świętokrzyskie

24 maja 2019 roku uczniowie klasy IVA i IVB pod opieką p. I. Stańczykowskiej, A. Nogi i A. Dobrodziej uczestniczyli w wycieczce w okolice Gór Świętokrzyskich. Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Zagdańsku, gdzie mogliśmy podziwiać najstarszy pomnik przyrody „Dąb Bartek”, który nazywany jest „królem Puszczy Świętokrzyskiej” i według legendy ma ponad tysiąc lat.

Kolejną atrakcją, jaka czekała na nas był przejazd do wieloformatowych akwariów „Oceanika”, które są częścią kompleksu Świętokrzyska Polana, gdzie w ponad 250000 litrach wody znajduje się ekspozycja ponad trzech tysięcy gatunków różnorodnych ryb z całego świata. Uczniowie mogli podziwiać aż 8 biotopów, w których pływały min.: koralowce, rekin żarłoczny, piranie, paszczaki i błazenki, czyli ryby, z których gatunku pochodził słynny filmowy Nemo. Dużą atrakcją okazało się niewielkie akwarium stylizowane na leśną rzekę, gdzie uczniowie mogli karmić rybki, takie jak jesiotr czy sumy. W skład kompleksu, który zachwycił wszystkich uczestników wycieczki wchodził także Park Miniatur, gdzie mogliśmy podziwiać atrakcje miniatur budowli z województwa świętokrzyskiego, min.: Zamek w Chęcinach, który w dalszym punkcie wycieczki mogliśmy zobaczyć na żywo.

Wizyta na zamku w Chęcinach była prawdziwym sprawdzianem naszej kondycji fizycznej, który wszyscy zdali celująco i weszli na wzgórze zamkowe. Uczniowie z wielką uwagą słuchali opowieści przewodnika, który w ciekawy sposób opowiadał o królowej Bonie, która uciekając z zamku przed najazdem wroga, próbowała wywieźć swój majątek z Chęcin, gubiąc znaczną jego część w pobliskiej rzece. Zwiedzając skarbiec chęcińskiego zamku nikt z nas nie zapomniał wrzucić symbolicznego grosika. Legenda głosi, że każdy kto wrzuci do skarbca prawą ręką przez lewe ramię monetę – będzie żył w szczęściu i dostatku. Pokonując 162 stopnie wieży basztowej naszym oczom ukazał się piękny krajobraz Kielc i Gór Świętokrzyskich. Mięliśmy nadzieję, że spotkamy tu również Białą Damę, która według legend i podań ukazuje się na wieży. Mieliśmy także okazję podziwiać pokaz średniowiecznego tańca oraz usłyszeć wystrzał kul armatnich z dziedzińca zamku.

Przed wyjazdem w drogę powrotną większość osób kupiła pamiątki, które z pewnością będą nam przypominać ten niezwykły dzień. Chęciny dostarczyły naszym uczniom prawdziwej lekcji historii za sprawą tego magicznego miejsca.

Wychowawcy klas IV

Wycieczka klasy VII do Wrocławia

Coroczną wycieczkę uczniowie obecnej klasy VII zaplanowali do Wrocławia. Po wielu dyskusjach ułożono plan zgodnie, z którym pojechaliśmy do Zoo, gdzie główną atrakcją było oceanarium. To było niesamowite, gdy nad naszymi głowami przepływał rekin albo ogromna płaszczka. Widok dostojnie spacerujących żółwi, czy przytulających się pingwinów był rozczulający. Niemałą atrakcją były małpy i goryle groźnie patrzące na nas ze swych klatek. Wizyta w japońskich ogrodach to uczta dla oka i możliwość zrobienia zdjęć wśród barwnych kwiatowych rabat. Wieczór upłynął na zwiedzaniu zabytków wrocławskiego rynku. Na drugi dzień zdobywaliśmy Ślężę! Potrzebowaliśmy trzy godziny, by zdobyć szczyt. Droga nie była łatwa, ale satysfakcja za to ogromna. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu, planując kolejną wyprawę.

Beata Tomczyk

Dzień Patrona Szkoły

Dzień Patrona Szkoły to tradycyjne już, ale zawsze niecodzienne wydarzenie w kalendarzu naszych uroczystości. W tym roku zaprosiliśmy na spotkanie bratanka Karola Macierzyńskiego, którego pamiątkowa tabliczka zawisła na klwowskim samolocie, pana Franciszka Macierzyńskiego. Od lat niestrudzenie szuka informacji o swym kuzynie – pilocie, ponieważ uważa, że jest mu to winien, jako rodzina i chce też pokazać, że z Klwowa pochodzą wielcy ludzie, bohaterowie. Pan Franciszek opowiedział historię Karola od dzieciństwa, gdy jako sierota był wychowywany przez kuzynów, poprzez młodość, którą gwałtownie przerwała wojenna zawierucha. Od września 1939 roku brał udział w wojnie obronnej, potem przedostał się przez Francję do Wielkiej Brytanii, gdzie przeszedł szkolenie bojowe. Latał jako strzelec pokładowy w Dywizjonie 301. Został zestrzelony 28 grudnia 1944 roku nad miejscowością Meretice w ówczesnej Czechosłowacji.

Barwna opowieść zainteresowała uczniów i nauczycieli, a następnego dnia rodzice dopytywali cóż to było za spotkanie, że dzieci z takim przejęciem opowiadały o nim w domu. Dzięki materiałom, które zostawił nam prelegent, powstała obszerna prezentacja i wideo relacja, którą można obejrzeć na stronie szkoły.

Beata Tomczyk

Musical profilaktyczny – „Co w trawie piszczy, czyli w grupie siła”

21.05.2019 r. uczniowie klasy I i II ab pod opieką wychowawców wybrali się do Radomia na musical profilaktyczny pt. „Co w trawie piszczy, czyli w grupie siła”. Była to opowieść o fantastycznych przygodach mieszkańców łąki. Dzieci mogły się przekonać, że choć wszyscy tak się od siebie różnią, mogą sobie nawzajem pomagać i wspólnymi siłami pokonać wszelkie trudności, i dokonać czegoś naprawdę wielkiego. Piękne kostiumy i muzyka sprawiły, że dla uczniów była to niezapomniana przygoda.

Elżbieta Gawryś

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status