SZKLANKA MLEKA

Kolejny raz szkoła przystąpiła do programu  ARR ,,Szklanka Mleka”.

Program „Szklanka Mleka”, którego głównym celem jest promowanie zdrowego odżywiania poprzez zachęcenie dzieci i młodzieży do spożywania mleka i przetworów mlecznych oraz kształtowanie trwałego nawyku konsumpcji produktów mlecznych cieszy się dużym zainteresowaniem przedszkoli i szkół na terenie całego kraju. Dzięki programowi 2,4 mln dzieci uczęszczających do ok. 14,5 tys. placówek oświatowych ma możliwość spożywania mleka i przetworów mlecznych bezpłatnie lub po obniżonych cenach. Dotychczas polskie dzieci wypiły już ponad 1 miliard 300 milionów szklanek mleka.

W ramach programu w bieżącym roku szkolnym 185 zadeklarowanych uczniów szkoły podstawowej i oddziału ,,zero” pije bezpłatnie mleko bez dodatków smakowych trzy dni w tygodniu.  Mleko dostarczane jest w higienicznie zamkniętych kartonikach 0,25 l. przez firmę Jacek Prokopczyk  ,,Junior” .

Dzieci uczęszczające do szkoły spędzają kilka godzin poza domem, a doliczając do tego dojazdy, czas ten wydłuża się. Niektóre dzieci nie jedzą posiłków w szkole. Ponadto część     z nich wychodzi z domu bez śniadania. Mleko w szkole w ciągu dnia zapewnia dzieciom zdrowie, ułatwia naukę, dodaje energii.

Od kilku lat obserwujemy spadek konsumpcji mleka w Polsce. Z danych Instytutu Żywności   i Żywienia wynika, że Polacy zaspokajają zaledwie 54-59% dziennego zapotrzebowania organizmu na wapń. Niepokojąco spada także spożycie innych składników odżywczych – białka oraz witamin z grupy B, których mleko i jego przetwory są znacznym źródłem  w codziennym żywieniu człowieka. Niski poziom wapnia i witaminy D w diecie człowieka jest w naszych warunkach klimatycznych jednym z głównych czynników występowania ryzyka osteoporozy. Musimy pamiętać i zachęcać dzieci do spożywania mleka i jego przetworów gdyż jest ono:

  • jednym z najbardziej wszechstronnych produktów pod względem wartości odżywczych

  • niezbędnym i najbardziej wartościowym składnikiem codziennej diety człowieka

  • najlepszym i najtańszym źródłem wapnia

Rada Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka przypomina, że w piramidzie zdrowego żywienia oraz w Złotej Karcie Prawidłowego Żywienia zaleca się codzienne spożywanie, co najmniej 2 pełnych szklanek mleka. Zaleca się nie tylko picie mleka na śniadanie, ale także spożywanie go w ciągu dnia, aby zaspokoić pragnienie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status