SZKLANKA MLEKA

Kolejny raz szkoła przystąpiła do programu  ARR ,,Szklanka Mleka”.

Program „Szklanka Mleka”, którego głównym celem jest promowanie zdrowego odżywiania poprzez zachęcenie dzieci i młodzieży do spożywania mleka i przetworów mlecznych oraz kształtowanie trwałego nawyku konsumpcji produktów mlecznych cieszy się dużym zainteresowaniem przedszkoli i szkół na terenie całego kraju. Dzięki programowi 2,4 mln dzieci uczęszczających do ok. 14,5 tys. placówek oświatowych ma możliwość spożywania mleka i przetworów mlecznych bezpłatnie lub po obniżonych cenach. Dotychczas polskie dzieci wypiły już ponad 1 miliard 300 milionów szklanek mleka.

W ramach programu w bieżącym roku szkolnym 185 zadeklarowanych uczniów szkoły podstawowej i oddziału ,,zero” pije bezpłatnie mleko bez dodatków smakowych trzy dni w tygodniu.  Mleko dostarczane jest w higienicznie zamkniętych kartonikach 0,25 l. przez firmę Jacek Prokopczyk  ,,Junior” .

Dzieci uczęszczające do szkoły spędzają kilka godzin poza domem, a doliczając do tego dojazdy, czas ten wydłuża się. Niektóre dzieci nie jedzą posiłków w szkole. Ponadto część     z nich wychodzi z domu bez śniadania. Mleko w szkole w ciągu dnia zapewnia dzieciom zdrowie, ułatwia naukę, dodaje energii.

Od kilku lat obserwujemy spadek konsumpcji mleka w Polsce. Z danych Instytutu Żywności   i Żywienia wynika, że Polacy zaspokajają zaledwie 54-59% dziennego zapotrzebowania organizmu na wapń. Niepokojąco spada także spożycie innych składników odżywczych – białka oraz witamin z grupy B, których mleko i jego przetwory są znacznym źródłem  w codziennym żywieniu człowieka. Niski poziom wapnia i witaminy D w diecie człowieka jest w naszych warunkach klimatycznych jednym z głównych czynników występowania ryzyka osteoporozy. Musimy pamiętać i zachęcać dzieci do spożywania mleka i jego przetworów gdyż jest ono:

  • jednym z najbardziej wszechstronnych produktów pod względem wartości odżywczych

  • niezbędnym i najbardziej wartościowym składnikiem codziennej diety człowieka

  • najlepszym i najtańszym źródłem wapnia

Rada Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka przypomina, że w piramidzie zdrowego żywienia oraz w Złotej Karcie Prawidłowego Żywienia zaleca się codzienne spożywanie, co najmniej 2 pełnych szklanek mleka. Zaleca się nie tylko picie mleka na śniadanie, ale także spożywanie go w ciągu dnia, aby zaspokoić pragnienie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *