BIBLIOTEKA SZKOLNA

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ W I SEMESTRZE
ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

Dzień tygodnia Godziny pracy
poniedziałek 8.50-11.50
wtorek 10.30-10.50
środa 9.30-12.40
czwartek 10.25-12.40
piątek  

9.35-10.50

WYKAZ LEKTUR DLA POSZCZEGÓLNYCH KLAS 

I-III

IV-VI

VII-VIII

Gdzie szukać lektur, bajek, ciekawych książek do czytania?

  • WolneLektury.pl – darmowa biblioteka cyfrowa. Zawiera ponad 5500 tytułów ebooków, w tym wiele szkolnych lektur zarówno dla dzieci młodszych jak i starszych. W serwisie dostępne są także audiobooki.
  • Lektury.gov.pl – Serwis zawiera lektury szkolne wraz z ich opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach.
  • Polona.pl – największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
  • Publio.plOferuje ponad 100 ebooków za darmo. Są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.
  • Polska-Poezja.plSerwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów, za darmo w serwisie YouTube.
  • Audio-Bajki.plbajki dostępne za darmo w serwisie YouTube.
  • Bajkowisko.plSerwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci.

 

WARTO PRZECZYTAĆ

Czytanie to naprawdę magiczna umiejętność. Nie musisz nawet wychodzić z domu, żeby przenieść się do całkowicie innego świata.

Zachęcam do zapoznania się z serią książek  – ,,Nazywam się…” Jest to  cykl kilkunastu książek dla dzieci i młodzieży przedstawiających biografie znanych postaci z różnych dziedzin życia. Wśród nich znajdują się m. in: Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie, Fryderyk Chopin, Leonardo da Vinci, Jan Paweł II, Wolfgang Amadeusz Mozart i wiele innych. Autorzy książek w ciekawy sposób przybliżają informacje o ich życiu, dokonaniach  i czasach, w których żyli.

 

Jeżeli chcesz poznać dobre maniery – czyli to co wypada wiedzieć, jak się zachować w odpowiednich miejscach i sytuacjach to książka  Joanny Krzyżanek –,, Dobre Maniery Cecylki Knedelek” jest specjalnie dla Ciebie.

Dwie bohaterki – Cecylka Knedelek i gąska Waleria w postaci prostych wskazówek i przykładów wskazują jak zachowywać się zgodnie z zasadami dobrego wychowania.

Zapraszam do zapoznania się z serią książek podróżniczych – „Nela mała reporterka” . Główną bohaterką i narratorką serii książek jest mała dziewczynka, która wraz z rodzicami zaczęła podróżować po świecie i nagrywać filmy. Była w wielu ciekawych krajach, na różnych kontynentach. Wraz z Nelą możesz wyruszyć w niezapomnianą podróż. Poznasz wiele ciekawych miejsc, ludzi i ich zwyczajów oraz niezwykły świat roślin i zwierząt.

Cała seria książek opisująca niezwykłe podróże dziewczynki dostępna w bibliotece, a została zakupiona w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z wybranymi utworami Marii Konopnickiej, wybitnej poetki, autorki wielu wierszy i utworów dla dzieci m.in. ,, O Janku Wędrowniczku”, ,,O krasnoludkach i sierotce Marysi” ,, Na jagody”, ,, Jak to ze lnem było” ,,Co słonko widziało”, i ,,O Janku Wędrowniczku”.

 

A może by tak wraz z Detektywem Pozytywką odkryć kolejne tajemnice. Zachęcam do zapoznania się z serią książek autorstwa Grzegorza Kasdepki. Zapraszam do odkrywania kolejnych tajemnic z sympatycznym, ale czasem zachowującym się dziwnie właścicielem agencji detektywistycznej Różowe Okulary.

A teraz coś dla prawdziwych miłośników piłki nożnej. Zachęcam do zapoznania się z serią książek – SUPERHEROSI, a w niej historia 3 wybitnych piłkach: Roberta Lewandowskiego ,,Lewy. Chłopak, który zachwycił świat”, ,,Neymar JR. Chłopak, który urodził się, aby grać w piłkę” i ,,Suarez. Nigdy nie będziesz sam”.

Cudaczek – Wyśmiewaczek  – Julia Duszyńska

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/duszynska-cudaczek-wysmiewaczek.html

Cudaczek-Wyśmiewaczek to tytułowy bohater opowiadań. To maleńkie licho, które „nie je, nie pije, tylko wyśmiewaniem żyje”. Najlepiej czuje się mu u dzieci obrażalskich, złośliwych, nerwowych. Jego głównym celem jest zachęcanie wybranego przez siebie dziecka do niegrzecznych zachowań. Bawią go ich niestosowne zachowania. Na szczęście od złośliwego Cudaczka-Wyśmiewaczka i jego podszeptów można się uwolnić. Jeżeli chcesz wiedzieć jak pozbyć się nieproszonego gościa koniecznie przeczytaj ten utwór.

Zemsta”- Aleksander Fredro

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/zemsta.html
https://lektury.gov.pl/lektura/zemsta

Akcja utworu rozgrywa się w ciągu jednego dnia na zamku i ukazuje w karykaturalny sposób obraz życia polskiej szlachty. Pokazuje jej zalety, słabości i wady. „Zemsta” Aleksandra Fredry porusza kilka wątków. Głównym jest spór pomiędzy Rejentem Milczkiem a Cześnikiem Raptusiewiczem o zamek, a dokładniej o dzielący go mur. Innymi wątkami są plany małżeńskie Cześnika, miłość Klary i Wacława, historia wdowy Podstoliny oraz dzieje komicznego Papkina. Utwór jak na komedię przystało zawiera szereg elementów komicznych i humorystycznych, jest łatwy i przyjemny w czytaniu.

 

,,Pan Tadeusz” – Adama Mickiewicza

,,Pan Tadeusz” jest najsłynniejszym dziełem Adama Mickiewicza, określa się go mianem epopei narodowej. To opowieść o szlachcie polskiej początku XIX wieku. Akcja utworu rozgrywa się w latach 1811-1812 w dworku w Soplicowie i w pobliskim zaścianku w Dobrzynie. Możesz się z nim zapoznać wypożyczając książkę, jak również skorzystać z zamieszczonego e-booka na stronie wolnelektury.pl https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/pan-tadeusz/

lub e-booka i audiobooka na stronie lektury.gov.pl
https://lektury.gov.pl/lektura/pan-tadeusz-czyli-ostatni-zajazd-na-litwie

Znajdziesz tam również linki do ważnych stron m.in. do serwisu POLONA, Ossolineum i innych gdzie możesz zobaczyć m.in. rękopis ,,Pana Tadeusza” lub jego wcześniejsze wydania.

 

 

,,Mały Książę” autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego

,,Mały Książę” to wyjątkowa książka w twórczości Exupéry’ego. Autor jest nie tylko twórcą fabuły ale także i zamieszczonych w niej ilustracji. Utwór ten należy do klasyki literatury światowej. Możesz również odczytać ten tekst w przeglądarce internetowej – https://docplayer.pl/5199569-Antoine-de-saint-exupery-maly-ksiaze.html

 

,,W pustyni i w puszczy” – Henryka Sienkiewicza

Najsłynniejsza powieść przygodowa Henryka Sienkiewicza dla dzieci. Ukazuje ona losy czternastoletniego StasiaTarkowskiego i ośmioletniej Nel Rawlinson, którzy zostają uprowadzeni przez beduinów. Dzieciom udaje się uciec, ale zmuszeni są do samodzielnego podróżowania przez afrykański kontynent. Pełna przygód i niezwykłych zwrotów akcji opowieść zachęca do czytania. Możesz się z nią zapoznać wypożyczając książkę, jak również skorzystać z zamieszczonego na stronie lektury.gov.pl e-booka i audiobooka
https://lektury.gov.pl/lektura/w-pustyni-i-w-puszczy

Zachęcam również do odwiedzenia następującej stron serwisu polona.pl  https://polona.pl/item/w-pustyni-i-w-puszczy,NTQ1MjYzOTc/2/#info:metadata

Znajdziesz tam m.in. wydanie utworu z 1929 r. z ilustracjami Kamila Mackiewicza.

 

,,Akademia Pana Kleksa” – autorstwa Jana Brzechwy

Akademia pana Kleksa – to historia dwunastoletniego chłopca o imieniu Adaś, który zostaje umieszczony w akademii prowadzone przez pana Kleksa. Ambroży Kleks to niezwykle interesująca postaci. Akademię zamieszkuje również nie mniej interesujący szpak – Mateusz.

Jeżeli chcesz poznać to magiczne miejsce i historię Mateusza koniecznie przeczytaj ten utwór. Dodatkowo możesz wysłuchać audiobooka https://www.youtube.com/watch?v=kVhF0AwgVuI

 

Opowieść Wigilijna – Charles Dickens

Opowieść wigilijna to piękna, wzruszająca i ponadczasowa opowieść Charlesa Dickensa o magicznej sile Świąt Bożego Narodzenia, o wrażliwości, życzliwości i potrzebie czynienia dobra. To jedno z najbardziej znanych dzieł Charlesa Dickensa.

A święta coraz bliżej…. może warto zapoznać się z tą niezwykłą opowieścią.

Zachęcam do wysłuchania audiobook zamieszczonego na kanale YouTube

 

Bajki, baśnie i legendy dla najmłodszych

Bajka to krótki utwór literacki, który może być ciekawą formą wypełnienia czasu wolnego. Bohaterami bajek mogą być zarówno ludzie, jak i zwierzęta, rośliny czy też przedmioty obdarzone  magicznymi siłami, właściwościami. Bajki od zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci, ponieważ sprzyjały poznawaniu świata i kształtowaniu wartości. Obecnie bajki dla dzieci dostępne są zarówno w telewizji, jak i Internecie. Wybór jest ogromny. Dlatego chciałabym polecić Państwu portal nasze-bajki.pl. http://www.nasze-bajki.pl

Portal ten powstał z myślą o dzieciach, przeznaczony jest dla rodziców i opiekunów dzieci. Na portalu zgromadzone są bajki edukacyjne, terapeutyczne, tematyczne, bajki do poduszki, wyliczanki itp. Każdego dnia wybierana jest także ,,Bajka Dnia”. Bajki można wydrukować lub czytać bezpośrednio z ekranu. Codzienne czytanie bajek wpływa na rozwój dziecka, rozwija zainteresowania, słownictwo, wyobraźnię. Warto każdego dnia przeczytać chociaż jedną bajkę.

 

Czytajmy Bajki

Przedstawiam kilka stron gdzie można znaleźć wiele ciekawych bajek, baśni i legend do czytania, słuchania i oglądania.

  1. Na stronie https://miastodzieci.pl/bajki/ znajduje się ogromy wybór bajek dla dzieci. Znajdziecie tam bajki do słuchania, bajki do czytania, bajki na dobranoc i wiele innych.
    Część z  nich czytają znani aktorzy m.in. Anna Dymna, Wiktor Zborowski, Jolanta Fraszyńska, Cezary Żaki i wielu innych znanych Wam z ekranu.
  2. Bajkowisko – http://www.youtube.com/channel/UCfNFD9kA84WtfckM0O7ftUg – to kanał na YouTubie, gdzie znajdziecie mnóstwo bajek i baśni, a każda z pięknymi ilustracjami.
  3. Strona Baśń.pl – to baśniowa kraina przeznaczona dla dzieci. Na stronie https://basn.pl/wierszyki/ znajdziecie mnóstwo bajek do czytania, rymowanek, wierszyków m.in. ,,Chory kotek”, ,,Paweł i Gaweł”, ,,Stefek Burczymucha”. Znajdziecie tam również szereg bajek i baśni m.in. ,,Baśń o korsarzu Palemonie” – Jana Brzechwy, ,,Pinokio” – Carlo Collodi. Są tak również i baśnie H. Ch. Andersena, Marii Konopnickiej i braci Grimm.
  4. Bajkowy zakątek – na stronie tej https://www.bajkowyzakatek.eu/p/spis-tresci.html znajdziecie ogromny wybór legend polskich pogrupowanych w działy: legendy o początkach państwa polskiego, legendy warszawskie, legendy krakowskie, legendy poznańskie, legendy toruńskie, legendy gdańskie, legendy lubelskie itp.

Zapraszam do zaglądania na te strony. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

,,Królowa Śniegu” – to jedna z najsłynniejszych baśni duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena. Opowiada historię przyjaźni dwójki dzieci – Gerdy i Kaja, którym przyszło się zmierzyć z ogromnym nieszczęściem. Otóż pewnego dnia podczas wspólnej zabawy do oka i serca Kaja dostały się okruchy szkła ze zwierciadła czarnoksiężnika. Chłopiec stał się zły a niedługo później został porwany przez Królową Śniegu. Zrozpaczona Gerda wyrusza w podróż, by uratować ukochanego przyjaciela. Czy jej się uda uratować Kaja przekonajcie się sami.

,,Królowa Śniegu” – H. CH. Andersen

https://lektury.gov.pl/lektura/krolowa-sniegu

 

Zapraszam do zapoznania się z ,,KSIĘGĄ BAŚNI POLSKICH”.
Jest to przepięknie wydana seria 24 najpiękniejszych baśni polskich. Wśród nich znajdziecie następujące legendy „O dwunastu miesiącach”, „Orle gniazdo”, „Szklana góra”, „Żywa woda”, „Siostra siedmiu kruków”, ,,Lajkonik” legendę o „Założeniu Poznanie” czy „O rycerzach pod Giewontem”.
Cudowne tajemnicze historie, przepiękne ilustracje – czyli wszystko to co zainteresuje najmłodszych czytelników.

 

Mikołajki – to czas niezwykły pełen radosnych niespodzianek i prezentów. Warto wiedzieć, że  pierwowzorem Świętego Mikołaja był duchowny żyjący w miejscowości Mira na przełomie III i IV w, który słynął z ogromnej wrażliwości na krzywdę innych.

Zachęcam do zapoznania się z przepiękną legendą o św. Mikołaju

https://www.bajkowyzakatek.eu/2010/12/ciekawe-historie-swiety-mikolaj-legenda.html

 

 

 

 

 

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status