WARSZTATY TEATRALNE Z TADEUSZEM CHUDECKIM

W ramach przygotowań do konkursu recytatorskiego poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego odbyły się warsztaty teatralne, w których wzięła udział klasa IV ZSS w Klwowie pod opieką nauczycielki Beaty Tomczyk, a poprowadził je aktor – Tadeusz Chudecki.

W 100. rocznicę urodzin wybitnego poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił go jednym z patronów roku 2021. Choć poeta zginął podczas Powstania Warszawskiego w wieku zalewie 23 lat, pozostawił po sobie niemały dorobek. Już w czasie wojny opublikował cztery tomiki, a w sumie na jego twórczość składa się kilkaset wierszy, kilkanaście poematów i około dwudziestu opowiadań.

Po roku od przemiłych spotkań z aktorami warszawskich teatrów – w ramach projektu            „Z Mickiewiczem po Soplicowie” – mogliśmy powtórnie wziąć udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez  Pana Tadeusza Chudeckiego.  Aktor znany z seriali Korona królów, Osiecka, Klan, użyczający swego głosu w dubbingu m.in. Jan Paweł II: Nie lękajcie się – jako Stanisław Dziwisz, swoje liczne zdolności zaprezentował ucząc nas technik modulacji głosu, dykcji, zachowania na scenie. Zrozumieliśmy, jak ważne jest właściwe odczytanie sensu recytowanego tekstu,  uruchomienie wyobraźni. Od dzisiaj „malachitowa łąka morza” nie będzie dla nas nic niemówiącym cytatem, ale oczyma wyobraźni  dostrzeżemy falujące pod dotykiem wiatru zielone połacie traw podobne do morskich fal. Wiemy już, że recytując, musimy skupić się na widzu, nawiązać z nim kontakt wzrokowy, spowodować, by każdy siedzący na widowni miał wrażenie, że mówimy właśnie do niego i jest dla nas ważny.

Pan Tadeusz Chudecki okazał się również dobrym psychologiem, bo doskonale umiał wskazać nasze zalety i charakteryzujące nas zachowania.  Spotkanie miało także aspekt wychowawczy, gdyż prowadzący zwrócił uwagę na  znaczenie  wzmocnienia pozytywnego we wzajemnych, koleżeńskich relacjach, życzliwy stosunek do  sukcesów ale i potknięć  koleżanek i kolegów próbujących swoich sił w aktorskim rzemiośle. Wielokrotnie wybuchające salwy śmiechu były dowodem na to, że wszyscy ucząc się, jednocześnie dobrze się bawili. Mamy nadzieję na rychłe kolejne spotkania.

Beata Tomczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *