LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

W styczniu 2023 r. uczniowie klasy IIIa w trakcie zajęć edukacji wczesnoszkolnej oraz uczniowie klasy IV na zajęciach plastyki  korzystali z pomocy dydaktycznych zakupionych dzięki udziałowi szkoły w programie #Lab oratoriumPrzyszłości, inicjatywie edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Tematem zajęć uczniów klasy IIIa były „ Figury geometryczne już wszyscy znamy”. Uczniowie pracując w zespołach, wykorzystując zakupione figury geometryczne tworzyli swoje prace. Kształtowali przy tym nazewnictwo, umiejętność różnicowania poznanych figur oraz umiejętność posługiwania się linijką podczas odrysowywania ułożonych kształtów.
Uczniowie klasy IV na zajęciach plastyki, dotyczących technik malarskich korzystali z czarodziejskiego  kleju InsGraf,  malując go palcami, pędzelkami lub mieszając z farbami.  Zastygający klej kurczył się, dzięki czemu tworzyła się delikatna siateczka pęknięć, ukazując białe tło.
Zajęcia były bardzo interesujące, a uczniowie byli zaangażowani i wykazali się ogromną kreatywnością i pomysłowością.

,,BEZPIECZNE FERIE”, ,,CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA”

Wkrótce rozpocznie się okres ferii zimowych. Jest to wyczekiwany przez dzieci i młodzież szkolną czas wypoczynku. Państwowa Straż Pożarna w trosce o bezpieczeństwo uczniów w ramach prewencji społecznej realizuje kampanie  pod nazwą „Bezpieczne Ferie” oraz ,,Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. W ramach realizacji tych kampanii 27.01.2023r w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej  w Przysusze mł. bryg. Radosława Dyla i kpt. Mariusz Rzeźnika, którzy informowali i ostrzegali o niebezpieczeństwach związanych z wchodzeniem na zamarznięte akweny wodne, zjeżdżaniem na nartach i sankach w pobliżu dróg, narażeniem na niskie temperatury, gaszeniem rozgrzanego tłuszczu, możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Uczniowie uzyskali wiedzę na temat jak należy zachować się  i pomóc osobie poszkodowanej w danej sytuacji. Zostali uświadomieni o korzyściach, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych.

M. Kopczyńska

WARSZTATY DLA RODZICÓW

W  okresie od listopada do lutego odbywają się w naszej szkole warsztaty dla rodziców w ramach rekomendowanego programu profilaktycznego „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”.

Głównym celem warsztatów jest wspieranie rodziców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Poznanie umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń, nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku. Ucząc umiejętności otwartego porozumiewania się w rodzinie program jednocześnie przyczynia się do budowania, relacji, dialogu oraz pogłębia więzi między rodzicami a dziećmi.
Warsztaty prowadzone są przez Panie psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Przysusze.

JASEŁKA

To już tradycją jest że przed świętami w naszej szkole odbywają się jasełka.
Uczniowie Szkoły Podstawowej we Klwowie, pod kierunkiem p. Anny Kopczyńskiej i s. Danuty Gamoń, przygotowali przedstawienie pt. „Wspomnijmy to jeszcze raz”.  Ciekawym i mało spotykanym w jasełkach zabiegiem artystycznym był fakt, że wydarzenia z Betlejemskiej Nocy poznawaliśmy oczami 12-letniego Jezusa.  Działy się one zatem w dwóch płaszczyznach – te wspominane z nocy Bożego Narodzenia i te 12 lat później,
gdy młody Jezus rozmawiał ze swoją Matką. Dzieci z właściwym sobie wdziękiem wcieliły się w rolę Jezusa, Maryi, Józefa, pasterzy, królów, aniołów. Oprócz kwestii słownych były śpiewy, tańce i gra światła.  Wszystko to podkreślało piękno i szczególną wymowę nocy Bożego Narodzenia oraz tworzyło wyjątkową atmosferę świąteczną, w którą wprowadzeni zostali także widzowie. A widzów było sporo, bo jasełka grane były aż trzy razy.
Najpierw 16 grudnia podczas Wigilii dla osób samotnych, potem 19 grudnia w szkole a 6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego, w kościele parafialnym we Klwowie.  Każdy występ to nowe emocje i radość dla dzieci a dla odbiorców wzruszenie i głębokie przeżycia.